OBJAVLJENA KNJIGA “DEKODIRANJE AGRESIJE: VRHOVNI SAVET ODBRANE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I RAT PROTIV REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE”

U izdanju Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta političkih nauka, Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari i Univerziteta u Sarajevu - Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava objavljena je knjiga “Dekodiranje agresije: Vrhovni savet odbrane Savezne Republike Jugoslavije i rat protiv Republike Bosne i Hercegovine”. Knjiga je obima 560 stranica, a autori su: dr. Muamer Džananović, viši naučni saradnik Univerziteta u Sarajevu - Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, dr. Hikmet Karčić, naučni saradnik Univerziteta u Sarajevu - Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, dr. Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari i prof. dr. Sead Turčalo, dekan Univerziteta u Sarajevu - Fakulteta političkih nauka.

Urednik knjige je prof. dr. Rasim Muratović, a recenzije potpisuju: dr. Jasmin Medić, dr. Elvedin Mulagić i dr. Jasmin Mujanović.

U ovom djelu autori istražuju složenu ulogu Savezne Republike Jugoslavije u agresorskim ratovima na prostoru bivše Jugoslavije tokom ranih devedesetih godina 20. stoljeća, s posebnim fokusom na njen odnos sa samoproglašenom Republikom srpskom i učešće u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Kroz prizmu logističke, vojne i sveobuhvatne podrške koju je SRJ pružala, uključujući i pokušaje prikrivanja uključenosti vojnog kadra preko 30. kadrovskog centra, autori rasvjetljavaju njeno direktno učešće u vojnim operacijama koje je imalo presudan uticaj na tok agresorskog rata. Analizirajući stenograme, zapisnike i drugu dokumentaciju, u djelu se mogu pratiti ključni stavovi političkog vrha SRJ u kontekstu ponuđenih mirovnih planova i drugih događaja i duboke političke i vojne veze između SRJ i samoproglašenih Republike srpske i Republike Srpske Krajine.
Odluka o uspostavljanju SRJ, koja je obuhvatala Srbiju i Crnu Goru, kao i pokrajine Kosovo i Vojvodinu, predstavljala je nastavak političkog i teritorijalnog restrukturiranja prostora bivše SFRJ, ali i osnov za dalje vojne i političke akcije koje su imale za cilj realizaciju velikodržavnih projekata.

Kroz uspostavljanje Vrhovnog saveta odbrane i njegovu ulogu u rukovođenju vojskom, posebno u periodu agresije, jasno se vidi kako su političke odluke direktno uticale na vojne operacije, ali i na međunarodni položaj i sankcije koje su uslijedile kao odgovor na agresivnu politiku SRJ. Autori zaključuju da dokumenti Vrhovnog saveta odbrane neizostavno potvrđuju ključnu ulogu ove institucije u planiranju, provedbi, i još važnije, upravljanju srpskim nacionalnim projektom tokom devedesetih godina prošlog stoljeća. U konačnici, rad Vrhovnog saveta odbrane i njegova uloga u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu i zločinima i genocidu odražavaju kompleksnu mrežu političkih i vojnih odluka koje su dovele do tragičnih posljedica za region. Ovaj period historije SRJ i njenih lidera ostaje trajni podsjetnik na cijenu agresivne politike i ratova koji su definisali kraj 20. stoljeća na Balkanu.

Prva promocija knjige biće upriličena u Vijećnici u Sarajevu 25. aprila 2024. godine s početkom u 19:00 sati.

 

 

Share: